Premier League

Medie: Crystal Palace til salg – GFH-investorer uden indflydelse

Hovedaktionæren i Premier League-klubben Crystal Palace overvejer angiveligt at sælge, og det kan få stor indflydelse på investorerne fra GFH, der også ejer Brøndby.

Crystal Palace kan blive solgt, og det kan få indflydelse på GFH-investorerne, der også ejer Brøndby.
Foto: Isabel Infantes/Reuters/Ritzau Scanpix
Vær opmærksom på, at dette er en rygtehistorie

Eagle Football Holdings, Global Football Holdings, Crystal Palace.

Der er nok navne at holde styr på, men det er angiveligt førstenævnte, amerikanske Eagle Football Holdings, der med formand John Textor i spidsen overvejer at sælge sin aktieandel – som udgør 45 procent – i Crystal Palace. Det skriver engelske The Independent.

Den engelske avis beretter desuden, at tidligere forlydende allerede nu indikerer, at interesserede købere kun vil overveje et køb, såfremt der er tale om en majoritetsandel.

Det er der som bekendt ikke, når der kun er tale om 45 procent, og det kan komplicere en eventuel handel.

Handlen bliver yderligere kompliceret af, at klubbens bestyrelsesformand, Steve Parish, foruden at eje 10 procent af aktierne også har vetoret i klubben. Det er derfor mest sandsynligt, at det bliver hans 10 procent, en eventuel køber vil gå efter at overtage for at få fuld kontrol over klubben.

Det efterlader klubbens øvrige investorer, herunder Global Football Holdings David Blitzer og Robert Franco, der hver især ejer henholdsvis 18 procent og fem procent, uden den store indflydelse.

Roy Hodgson svarer igen: Jeg er 76 år gammel – det er respektløst!

Endnu er det mulige salg af Crystal Palace ikke blevet konkret, men rygterne har svirret nok til, at det er ifølge The Independent er kommen potentielle købere for øre.

Ud over Eagle Football Holdings, Steve Parish, David Blitzer og Robert Franco, ejer Blitzers business-makker, Josh Harris, 18 procent af aktierne, mens de sidste fire procent ejes af øvrige investorer – herunder angiveligt GFH’s Eric Cohen, Dave Novak, Dan og Michael Schwab samt David og Eli Simon.

John Textor og Eagle Football Holdings ejer foruden 45 procent af Crystal Palace den belgiske klub RWD Molenbeek, franske Lyon, brasilianske Botafogo og amerikanske FC Florida.

Global Football Holding er foruden Crystal Palace og Brøndby involveret i klubber som belgiske Waasland-Beveren, tyske Augsbur, hollandske ADO Den Haag, portugisiske Estoril samt amerikanske Real Salt Lake.

Populære historier

Seneste

Notifications

ANNONCE


Notifikationer

P