1 min læsningSe de vilde scener: Manchester City-fans invaderer banen i mesterskabsfejring

Der var kæmpe mesterskabsrus hos Manchester City-fansene, da kampen mellem Chelsea og Manchester City blev fløjtet af. Se de vilde scener her.

1 min læsning
Manchester City-fans invaderer banen efter mesterskab.
Foto: Oli Scarff/AFP/Ritzau Scanpix

Det er ikke hverdag at blive engelske mestre.

Alligevel fristes man lidt til at sige, at det efterhånden er tilfældet for Manchester City og klubbens fans.

Således er det tredje gang i streg, at Manchester City har vundet Premier League-trofæet. Og selvom mesterskabet allerede kom i hus lørdag aften efter Arsenals nederlag til Nottingham Forest, så var det søndag, at mesterskabsfesten for alvor brød ud i Manchester.

Her tog Manchester City imod kriseramte Chelsea hjemme på Etihad Stadium. Og det festklædte stadion kunne se klubbens helte – heriblandt flere reserver – hente en sikker 1-0-sejr. Og så kunne jublen ellers bryde løs.

Så snart dommeren havde fløjtet opgøret af, strømmede jublende Manchester City-fans på banen. I en sådan grad, at en række kontrollører måtte afskærme spillerne og spillertunellen for at holde situationen i nogenlunde kontrol.

Se de vilde billeder af baneinvasionen i videoen øverst i artiklen. Du kan også se Manchester City løfte Premier League-trofæet herunder

Download Campo app Download Campo app Download Campo app

Timeline

Notifications

ANNONCE


Notifikationer