1 min læsningEfter bedste start i knap 20 år: Ny kontrakt på vej til Milan-træner

AC Milan er kommet flyvende fra start i denne sæson og har indsamlet 19 point efter syv kampe. Det er den bedste start for Milano-klubben i knap 20 år. Den gode start skulle nu have fået klubben til at påbegynde forhandlingerne om en ny kontrakt til deres cheftræner, Stefano Pioli.

1 min læsning
AC Milan
AC Milan vandt søndag aften med 2-3 over Atalanta. Foto: Daniele Mascolo/Reuters/Ritzau Scanpix.

Den italienske traditionsklub AC Milan har fået en fornem start på 21/22-sæsonen i Serie A, hvor de efter de første syv kampe har indsamlet 19 point. Ikke nok med at det har givet en andenplads i ligaen, så er det også Milano-klubbens bedste start i knap 20 år.

Sidst Milan fik så god en start på Serie A var i 02/03-sæsonen, hvor det endte med et italiensk mesterskab.

Ifølge det italienske medie MilanNews.it, har den gode start imponeret klubben så meget, at de skulle være klar til at forhandle en ny kontrakt med deres cheftræner, Stefano Pioli.

Læs også: Officielt: Ranieri ny Watford-manager

Pioli overtog klubbens trænersæde i oktober 2019 fra den daværende træner, Marco Giampaolo. Den italienske træners nuværende kontrakt udløber efter denne sæson. 

Timeline

Notifications

ANNONCE


Notifikationer