1 min læsningGuardiola efter City-sejr: Gabriel Jesús er en af klubbens bedste signings

Efter Manchester City's udebanesejr på 0-1 mod Chelsea skamroste Pep Guardiola matchvinderen, Gabriel Jesus, der ifølge ham er en af de bedste spillerindkøb i klubben.

1 min læsning
Ifølge Pep Guardiola er Gabriel Jesús en af klubbens bedste signings gennem tiderne. Foto: Ben Stansall AFP/Ritzau Scanpix

Den alsidige angriber, Gabriel Jesús, har efterhånden slået sit navn fast i den bedste engelske række, og nu er Guardiola ude med rosende vendinger til hans offensivprofil, der senest blev matchvinder i dagens opgør mod Chelsea.

– Han er meget hårdtarbejdende for hele holdet, og når han scorer er han verdens gladeste mand. Desuden kan han spille alle offensive pladser I vores 4-3-3 formation, fortæller Manchester Citys træner til FourFourTwo og uddyber:

– Han blev ved med at kæmpe. Når han falder, så rejser han sig bare igen, afslutter den karismatiske træner.

Læs også: Guardiola fik omsider skovlen under Tuchels mandskab med kneben sejr

Timeline

Popular

Notifications

ANNONCE


Notifikationer

P