2 min læsningLodtrækning i Pokalen: AGF trækker lokal modstander – se superligaklubbernes modstandere

Der blev onsdag trukket lod til 2. runde i Pokalen. Her fik seks superligaklubber sat navn på sin modstander.

2 min læsning
AGF, Pokalen.
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Bolden ruller i Pokalen, og man er nu nået dertil, hvor også klubber fra Superligaen indtræder i turneringen.

Fra landets bedste række er AGF, Viborg FF, AC Horsens, OB, FC Nordsjælland og Lyngby Boldklub trådt ind i pokalen.

I Aarhus kan man se frem til et vaskeægte lokalopgør, da AGF har trukket jyllandsserieklubben Vatanspor.

Mens de resterende klubber i Pokalen som nævnt tæller blandt andre seks superligaklubber, er FC Culpa det lavest rangerende hold, da de normalt gør sig i Serie 3.

Få overblikket over superligaklubbernes modstandere under reklamen.

Det lavest rangerende hold har hjemmebane.

Superligaklubbernes kampe i Pokalen 2. runde:

  • Vatanspor (Jyllandsserien) – AGF
  • Viby IF (Danmarksserien) – Viborg FF
  • Ringkøbing IF (Danmarksserien) – AC Horsens
  • FC Helsingør (NordicBet Ligaen) – Lyngby Boldklub
  • BK Frem (2. division) – FC Nordsjælland
  • Nykøbing FC (NordicBet Ligaen) – OB
AGF henter ung australier

Alle kampe i pokalens 2. runde, Vest:

  • Vatanspor (Jyllandsserien) – AGF ( 3F Superliga)
  • Viby IF (Danmarksserien) – Viborg FF (3F Superliga)
  • Ringkøbing IF (Danmarksserien) – AC Horsens (3F Superliga)
  • Marienlyst (Danmarksserien) – Vejle Boldklub (NordicBet Ligaen)
  • Hedensted IF (Danmarksserien) – Thisted FC (2. Division)
  • S. F. B. Oure (3. Division) – Hobro IK (NordicBet Ligaen)
  • Varde IF (Danmarksserien) – Aarhus Fremad (2. Division)
  • Sædding/G IF (Jyllandsserien) – Jammerbugt FC (2. Division)
  • Frederikshavn fI (Jyllandsserien) – Vendsyssel FF (NordicBet Ligaen)
  • Kolding IF (2. Division) – SønderjyskE (NordicBet Ligaen)
  • Næsby (3. Division) – Skive IK (2. Division)
  • Middelfart (3. Division) – FC Fredericia (NordicBet Ligaen)
  • Young Boys (3. Division) – Brabrand (2. Division)

Alle kampe i pokalens 2. runde, Øst:

  • FC Helsingør (NordicBet Ligaen) – Lyngby Boldklub (3F Superliga)
  • BK Frem (2. Division) – FC Nordsjælland (3F Superliga)
  • Nykøbing FC (NordicBet Ligaen) – OB (3F Superliga)
  • Kastrup BK (Serie 1) – AB (2. Division)
  • Jyllinge FC (Serie 1) – Næstved BK (NordicBet Ligaen)
  • BSF (Sjællandsserien) – Karslunde IF (Danmarksserien)
  • Kerteminde BK (Albaniserien) – HB Køge (NordicBet Ligaen)
  • FC Culpa (Serie 3) – FC Roskilde (2. Division)
  • Tårnby FF (Danmarksserien) – Fremad Amager (NordicBet Ligaen)
  • Allerød FK (Danmarksserien) – FA2000 (3. Division)
  • FC Nakskov (Sjællandsserien) – Vanløse IF (3. Division)
  • Hørsholm-Usserød IK (Sjællandsserien) – Tuse IF (Sjællandsserien)
  • Brønshøj (Danmarksserien) – Ishøj IF (3. Division)

Kampene bliver afviklet i perioden mellem 30. august og den 1. september.

Timeline

Notifications

ANNONCE


Notifikationer