1 min læsningLaporta om Leeds-profil: Vi ved, han vil til Barca

Ifølge klubpræsidenten har Barcelona tilkendegivet sin interesse for brasilianeren, som også skulle være gengældt.

1 min læsning
Soccer Football - Premier League - Brentford v Leeds United - Brentford Community Stadium, London, Britain - May 22, 2022 Leeds United's Raphinha celebrates after the match as Leeds United avoid relegation from the Premier League REUTERS/David Klein EDITORIAL USE ONLY.No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation.No use in betting, games or single club /league/player publications. Please contact your account representative for further details.

Rygterne er mange, når det kommer til potentielle Barcelona-tilgange i det igangværende transfervindue. Men nu har Barcelonas præsident, Joan Laporta, italesat en række af rygterne.

Laporta kan blandt andet fortælle at klubben har meldt sin interesse for Leeds’ brasilianske kant, Raphinha, men at catalanerne langt fra er ene om at beundre Premier League-profilen.

– Vi har været i kontakt med Leeds angående Raphinha, og der er en åben kommunikationslinje. Andre klubber er også interesseret i spilleren, men vi ved, at han vil til Barca, fortalte Laporta ifølge klubbens hjemmeside til et arrangement til minde for Johan Cruyff.

Klubben kæmper i øjeblikket med at komme til enighed med deres nuværende højrekant, Ousmane Dembélé, hvis kontrakt udløb 1. juli, om en ny kontrakt. Dog forsikre Laporta, at en potentiel handel for Raphinha ikke afhænger af forhandlingerne med Dembélé.

– At vi bliver enige med Dembélé betyder ikke, at en anden spiller ikke kan komme til, sagde præsidenten yderligere til arrangementet.

Officielt: FC Barcelona præsenterer langt om længe sommerens første tilgang

Forhandlingerne med Dembélés agenter er ifølge Laporta i fuld sving. Og spørger du spanieren afhænger en potentiel aftale af, hvorvidt franskmanden kan acceptere klubbens finansielle vilkår.

– Det er en finansiel diskussion. Begge parter skal være enige. (…) Spilleren bliver i klubben, hvis han accepterer de finansielle vilkår, vi har tilbudt ham, fortæller Laporta.

Timeline

Notifications

Notifikationer