1 min læsningOfficielt: Portugisisk landsholdsspiller fortsætter i Wolves

Wolverhampton har sikret, at den rutinerede portugisiske landsholdsspiller fortsat spiller i klubben i næste sæson.

1 min læsning
Soccer Football - Premier League - Wolverhampton Wanderers v Norwich City - Molineux Stadium, Wolverhampton, Britain - May 15, 2022 Wolverhampton Wanderers' Joao Moutinho takes the knee before the match Action Images via Reuters/Molly Darlington EDITORIAL USE ONLY.No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation.No use in betting, games or single club /league/player publications. Please contact your account representative for further details.

Wolverhampton Wanderers er kendt som en portugisisk koloni i Premier League. I sidste sæson blev det til en 10. plads, og mandag præsenterede klubben en vigtig portugisisk underskrift.

Denne sommer stod en af klubbens bærende kræfter overfor kontraktudløb, men det er der fundet en løsning på.

Den rutinerede portugiser Joao Moutinho har sat sin signatur på en ny etårig kontrakt hos Wolves, hvorfor den 35-årige portugisers kontrakt nu løber til sommeren 2023.

Det vækker glæde hos klubbens ledelse, at portugiseren tager endnu en tørn.

– Han er en rollemodel i omklædningsrummet for de unge spillere og sætter høje standarder, som de unge følger. Forholdet til Bruno (Lage red.) er meget vigtigt. Som træner er det vigtigt, at du har spillere, som kan løse tingene på banen. Joao er en af dem, siger teknisk direktør i Wolverhampton, Scott Sellars.

Med kontraktforlængelsen går Moutinho ind til sin femte sæson som Wolverhampton-spiller, siden han i 2018 skiftede fra AS Monaco.

Timeline

Notifications

Notifikationer