1 min læsningNewcastle til klubbens fans: Drop arabisk tøj!

Newcastle har i et officielt statement opfordret klubbens fans til at droppe arabisk tøj, når de møder op på stadion.

1 min læsning
Newcastle opfordrer sine fans til ikke at bære traditionel arabisk tøj eller hovedbeklædning inspireret fra Mellemøsten på stadion, hvis de ikke gør det normalt. Foto: Lee Smith/Reuters/Ritzau Scanpix

Siden Newcastle er blevet opkøbt af de nye saudiarabiske ejere, har en række af klubbens fans iklædt sig arabisk tøj.

Nu opfodrer klubben dog fansene til at droppe disse handlinger, da det risikerer at støde folk, lyder det i en officiel udtalelse fra klubben.

– Newcastle United beder venligt fans om at undlade at bære traditionel arabisk tøj eller hovedbeklædning inspireret fra Mellemøsten til kampe, hvis de ikke normalt bærer sådan en påklædning. Ingen omkring det nye ejerskab blev på nogen måde stødt over beklædningen fra fansene, der valgte at fejre det på denne måde. Det var en gestus, der blev set som positiv og velkommende. Når det er sagt, er der risiko for, at det er kulturelt upassende og risikerer at støde andre, skriver klubben blandt andet, der tidligere på dagen valgte at lade Steve Bruce gå som Newcastle-manager.

Læs mere om det her: Bekræftet: Steve Bruce er fortid i Newcastle

Timeline

Notifications

ANNONCE


Notifikationer