NordicBet Ligaen

Officielt: Hillerød har solgt sin første spiller nogensinde

Hillerød Fodbold oplyser onsdag, at man for første gang i klubbens historie har solgt en spiller.

Hillerød Logo

Det er en stor dag i Hillerød Fodbold.

Således oplyser NordicBet Liga-klubben onsdag, at man for første gang nogensinde har solgt en spiller.

Der er her tale om 20-årige Adam Ahmad, der altså nu er en væsentlig del af klubbens historie, selvom han ikke længere vil være at finde i klubben.

Den købende klub er konkurrenten Vendsyssel FF, der i seneste sæson sluttede på sjettepladsen i landets næstbedste række.

Hillerød Fodbold sluttede som syv’er.

– Det er en stor dag og endnu et kapitel som vi skriver. Det har været en god proces med gode folk fra Vendsyssel og vi kom til enighed. Adam ønskede at spille mere til sidst, hvilket jeg forstår – men vi har en stærk og kompetitiv trup med mange dygtige spillere.

– Så jeg er stolt og glad for at vi kan sende Adam videre på et nyt eventyr. Vi ønsker at være en klub der udvikler og sælger spillere, så dette er helt i tråd med vores strategi og jeg er meget stolt over at vi nu er kommet dertil. Dette bliver første salg af mange, siger Hillerød Fodbolds direktør, Jackie Rasmussen, til klubbens egen hjemmeside.

Den 20-årige offensivspiller nåede 20 kampe med otte scoringer to oplæg til følge i Hillerød Fodbold.

Populære historier

Seneste

Notifications

ANNONCE


Notifikationer

P