EM 2024: Alle kampene i gruppespillet i Tyskland 2024

Selvom der stadig mangler at blive fundet tre deltagere til sommerens EM slutrunde i Tyskland, så ligger kampprogrammet allerede klar.

Alle gruppespilskampe ved EM 2024.
Foto: Fabian Bimmer/Reuters/Ritzau Scanpix

36 kampe skal der spilles, før vi kender de 16 hold, der spiller sig videre fra EM’s gruppespil.

Lørdag aften blev der trukket lod til grupperne, og ved samme lejlighed blev kampene fastlagt. Derfor kender vi nu datoerne for samtlige gruppespilskampe.

De starter med åbningskampen i München den 14. juni mellem Tyskland og Skotland, mens Slovakiet mod Rumænien, samt Belgien mod en endnu ukendt modstander runder af i henholdsvis Frankfurt og Stuttgart den 26. juni.

Der er nemlig fortsat tre ukendte deltagere, som skal findes gennem EM-playoffen til marts, som i alt 12 nationer har kvalificeret sig til via Nations League. De 12 nationer, der stadig kan kvalificere sig er:

Pot A: Polen – Estland & Wales – Finland
Pot B: Israel – Island & Bosnie – Ukraine
Pot C: Georgien – Luxembourg & Grækenland – Kazakhstan

Lodtrækning til EM-playoff på plads: Island skal til Israel

Det komplette kampprogram ved EM 2024 i Tyskland:

14. juni – 21:00: Tyskland – Skotland (München)

15. juni – 15:00: Ungarn – Schweiz (Köln)
15. juni – 18:00: Spanien – Kroatien (Berlin)
15. juni – 21:00: Italien – Albanien (Dortmund)

16. juni – 15:00: Playoff-vinder Pot A – Holland (Hamborg)
16. juni – 18:00: Slovenien – Danmark (Stuttgart)
16. juni – 21:00: Serbien – England (Gelsenkirchen)

17. juni – 15:00: Rumænien – Playoff-vinder Pot B (München)
17. juni – 18:00: Belgien – Slovakiet (Frankfurt)
17. juni – 21:00: Østrig – Frankrig (Düsseldorf)

18. juni – 18:00: Tyrkiet – Playoff-vinder C (Dortmund)
18. juni – 21:00: Portugal – Tjekkiet (Leipzig)

19. juni – 15:00: Kroatien – Albanien (Hamborg)
19. juni – 18:00: Tyskland – Ungarn (Stuttgart)
19. juni – 21:00: Skotland – Schweiz (Köln)

20. juni – 15:00: Slovenien – Serbien (München)
20. juni – 18:00: Danmark – England (Frankfurt)
20. juni – 21:00: Spanien – Italien (Gelsenkirchen)

21. juni – 15:00: Slovakiet – Playoff-vinder B (Düsseldorf)
21. juni – 18:00: Playoff-vinder A – Østrig (Berlin)
21. juni – 21:00: Holland – Frankrig (Leipzig)

22. juni – 15:00: Playoff-vinder C – Tjekkiet (Hamborg)
22. juni – 18:00: Tyrkiet – Portugal (Dortmund)
22. juni – 21:00: Belgien – Rumænien (Köln)

23. juni – 21:00: Schweiz – Tyskland (Frankfurt)
23. juni – 21:00: Skotland – Ungarn (Stuttgart)

24. juni – 21:00: Kroatien – Italien (Leipzig)
24. juni – 21:00: Albanien – Spanien (Düsseldorf)

25. juni – 18:00: Holland – Østrig (Berlin)
25. juni – 18:00: Frankrig – Playoff-vinder A (Dortmund)
25. juni – 21:00: England – Slovenien (Köln)
25. juni – 21:00: Danmark – Serbien (München)

26. juni – 18:00: Slovakiet – Rumænien (Frankfurt)
26. juni – 18:00: Playoff-vinder B – Belgien (Stuttgart)
26. juni – 21:00: Tjekkiet – Tyrkiet (Hamborg)
26. juni – 21:00: Playoff-vinder C – Portugal (Gelsenkirchen)

Følg Campo på Facebook

For at få styr på scenarieren frem mod knockout-fasen ved EM, skal man have styr på, hvordan de forskellige grupper ser ud. Det kan du få det fulde overblik over her:

EM-lodtrækning: Se alle grupper ved EM 2024 her

Ottendedelsfinaler ved EM i Tyskland 2024:

29. juni – 18:00: 2A – 2B (Berlin) – Kamp 38
29. juni – 21:00: 1A – 2C (Dortmund) – Kamp 37

30. juni – 18:00: 1C – 3D/E/F (Gelsenkirchen) – Kamp 40
30. juni – 21:00: 1B – 3A7D/E/F (Köln) – Kamp 39

1. juli – 18:00: 2D – 2E (Düsseldorf) – Kamp 42
1. juli – 21:00: 1F – 3A/B/C (Frankfurt) – Kamp 41

2. juli – 18:00: 1E – 3A/B/C/D (München) – Kamp 43
2. juli – 21:00: 1D – 2F (Leipzig) – Kamp 44

Kvartfinaler ved EM i Tyskland 2024:

5. juli – 18:00: Vinder Kamp 39 – Vinder Kamp 37 (Stuttgart) – Kamp 45
5. juli – 21:00: Vinder Kamp 41 – Vinder Kamp 42 (Hamborg) – Kamp 46

6. juli – 18:00: Vinder Kamp 40 – Vinder Kamp 38 (Düsseldorf) – Kamp 48
6. juli – 21:00: Vinder Kamp 43 – Vinder Kamp 44 (Berlin) – Kamp 47

Semifinaler ved EM i Tyskland 2024:

9. juli – 21:00: Vinder Kamp 45 – Vinder Kamp 46 (München) – Kamp 49

10. juli – 21:00: Vinder Kamp 47 – Vinder Kamp 48 (Dortmund) – Kamp 50

Finale ved EM i Tyskland 2024:

14. juli – 21:00: Vinder Kamp 49 – Vinder Kamp 50 (Berlin)

Populære historier

Seneste

Notifications

ANNONCE


Notifikationer

P