1 min læsningVejle med stort underskud: En logisk konsekvens

NordicBet Liga-klubben Vejle Boldklub kom ud af regnskabsåret 2022 med et millionunderskud.

1 min læsning
Vejle Logo
Foto: Vejle Boldklub

Superligaen blev skiftet ud med NordicBet Ligaen, og det har haft en konsekvens.

Vejle Boldklub kunne torsdag præsentere et underskud på 6,6 millioner kroner, og det til trods for, at regnskabet også byder på den største kommercielle omsætning i klubbens historie.

– Når Vejle Boldklub rykker ud af Superligaen, er der en økonomi, der ser helt anderledes ud, her tænkes i særdeleshed på Matchday-indtægter. Vejle Boldklub, i form af ejerkredsen og bestyrelsen, valgte i de to efterfølgende vinduer at fastholde ambitionsniveauet om en hurtig tilbagevenden til Superligaen.

– Spillertruppens markedsværdi, når man som Vejle Boldklub har spillersalg som et vigtigt element af forretningen, svækkes markant ved en nedrykning til NordicBet LIGA, fortæller klubbens direktør Henrik Tønder.

– Det har den helt logiske konsekvens, at Vejle Boldklub kommer ud af 2022-regnskabet med et underskud på 6,6 millioner – et underskud, der på ingen måde er tilfredsstillende, men som er en naturlig og direkte konsekvens af nedrykningen fra Superligaen, lyder det videre fra Henrik Tønder.

Timeline

Notifications

ANNONCE


Notifikationer