1 min læsningOfficielt: Derby redder sig – lokal ejendomsmilliardær sikrer traditionsklubbens overlevelse

En lokal ejendomsmilliardær er helten for Derby County, der efter utallige måneder under administration endelig har fundet sig en ny ejer.

1 min læsning
FILE PHOTO: Soccer Football - Championship - Derby County v Coventry City - Pride Park, Derby, Britain - March 19, 2022 General view outside the stadium before the match Action Images/Paul Burrows EDITORIAL USE ONLY.No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation.No use in betting, games or single club/league/player publications. Please contact your account representative for further details./File Photo

Siden september sidste år har Derby County været under administration grundet økonomiske problemer.

Samtidig har den traditionsrige engelske klub måttet spejde langt efter nye ejere, der kunne redde klubben fra den truende konkurs

Den mand er nu fundet. Det skriver englænderne på sin hjemmeside.

David Clowes, der ejer ejendomsselskabet Clowes Developments og har en samlet formue på over en milliard kroner, overtager ejerskabet i Derby, hvilket også betyder, at klubben undgår konkurs.

Byggemagnaten har ovenpå overtagelsen skrevet et åbent brev til klubbens fans.

– Det er med en utrolig stolthed, at jeg skriver dette brev efter at have gennemført købet af Derby County. Købet slutter ni måneders usikkerhed og frygt for fremtiden i vores klub, skriver Clowes og fortsætter.

– Som en livslang fan kunne jeg ikke lade stå til, mens muligheden for at miste Derby County blev alt for virkelig. Jeg ville ikke kunne se mig selv i spejlet, hvis ikke jeg havde gjort alt for at beskytte klubben, skriver Clowes på klubbens hjemmeside.

Derbys redning kommer kort efter Wayne Rooney lagde sin opsigelse i klubben. Siden har Derby præsenteret en midlertidig manager, det kan du læse mere om nedenfor.

Officielt: Her er Wayne Rooneys afløser

Den traditionsrige klub rykkede efter en voldsom pointstraf ned til League 1, hvor de nu skal forsøge at etablere sig som en velfungerende klub igen.

Timeline

Notifications

Notifikationer