Premier League

Arteta med klar besked til Bernd Leno efter første sejr

Da Arsenal og manager, Mikel Arteta, lørdag fik sæsonens første sejr mod Norwich, var det med en ny målmand på stregen. Og der kommer til at være sund konkurrence på den post, hvis man skal tro klubbens spanske manager.

Aaron Ramsdale fik debut for Arsenal F.C. lørdag eftermiddag i Premier League
Aaron Ramsdale debuterede for Arsenal lørdag eftermiddag på Emirates Stadium. Foto: Ritzau Scanpix

Tyske Bernd Leno stod på mål for Arsenal i de første tre kampe i sæsonen. Med nul point til følge.

Lørdag eftermiddag havde Arsenals spanske manager, Mikel Arteta, så givet chancen til klubbens nyindkøb Aaron Ramsdale, som de købte af Sheffield United kort inden transfervinduet lukkede i.

En svær beslutning mellem to gode målmænd, forklarede Arteta efter kampen, hvor han roste Ramsdale.

– Jeg synes, han var fremragende i dag (Ramsdale, red.). Vi har to fantastiske målmænd. Men glem ikke hvad Bernd har gjort for os, og hvor god en målmand han er. Jeg skulle træffe en beslutning, og i dag troede jeg på, at Aaron var den rigtige. Som på andre positioner, skal vi træffe svære beslutninger. Vi ser på, hvordan de præsterer. Vi skal vinde fodboldkampe, sagde Arteta efter lørdagens kamp til de engelske medier.

Ramsdale blev hentet i Sheffield United for 24 millioner pund svarende til 210 millioner kroner.

Med sejren lørdag har Arsenal nu tre point og er rykket fra sidstepladsen i Premier League til en placering som nummer 16.

Populære historier

Seneste

Notifications

ANNONCE


Notifikationer

P