3 min læsningCL: Kampprogram og spilletidspunkter bekræftet

Der er nu sat dato og tidspunkt på samtlige gruppekampe i dette års Champions League-turnering. Du kan her få det fulde overblik her.

3 min læsning
Champions League
Champions League sparkes i gang den 14. september. Denne dag tager FC Barcelona imod Bayern München. Foto: Ozan Kose/AFP/Ritzau Scanpix

Første Champions League-runde, der finder sted den 14.-15. september, byder på flere store brag. FC Barcelona-Bayern München, Liverpool-AC Milan og Inter-Real Madrid tørner nemlig sammen allerede i første runde.

Desuden får Jon Dahl Tomasson en svær ilddåb i det europæiske gruppespillet, da han hjemme i Malmø tager imod de italienske giganter Juventus.

Du kan få det fulde overblik herunder.

Runde 1 (14. og 15. september):

18:45 Sevilla – Red Bull Salzburg

18:45 Young Boys – Manchester United

21:00 FC Barcelona – Bayern München

21:00 Chelsea – Zenit

21:00 Dynamo Kiev – Benfica

21:00 Lille – Wolfsburg

21:00 Malmø FF – Juventus

21:00 Villarreal – Atalanta

15. september:
18:45 Besiktas – Dortmund

18:45 Sheriff Tiraspol – Shakhtar Donetsk

21:00 Atlético Madrid – FC Porto

21:00 Club Brügge – PSG

21:00 Inter – Real Madrid

21:00 Liverpool – AC Milan

21:00 Manchester City – RB Leipzig

21:00 Sporting – Ajax

Runde 2 (28. og 29. september):

18:45 Ajax – Besiktas

18:45 Shakhtar Donetsk – Inter

21:00 AC Milan – Atlético Madrid

21:00 Dortmund – Sporting

21:00 FC Porto – Liverpool

21:00 PSG – Manchester City

21:00 RB Leipzig – Club Brügge

21:00 Real Madrid – Sheriff Tiraspol

29. september:
18:45 Atalanta – Young Boys

18:45 Zenit – Malmø FF

21:00 Bayern München – Dynamo Kiev

21:00 Benfica – FC Barcelona

21:00 Juventus – Chelsea

21:00 Manchester United – Villarreal

21:00 Red Bull Salzburg – Lille

21:00 Wolfsburg – Sevilla

Runde 3 (19. og 20. oktober):

18:45 Besiktas – Sporting

18:45 Club Brügge – Manchester City

21:00 Ajax – Dortmund

21:00 Atlético Madrid – Liverpool

21:00 FC Porto – AC Milan

21:00 Inter – Sheriff Tiraspol

21:00 PSG – RB Leipzig

21:00 Shakhtar Donetsk – Real Madrid

20. oktober:
18:45 FC Barcelona – Dynamo Kiev

18:45 Red Bull Salzburg – Wolfsburg

21:00 Benfica – Bayern München

21:00 Chelsea – Malmø FF

21:00 Lille – Sevilla

21:00 Manchester United – Atalanta

21:00 Young Boys – Villarreal

21:00 Zenit – Juventus

Runde 4 (2. og 3. november):

18:45 Malmø FF – Chelsea

18:45 Wolfsburg – Red Bull Salzburg

21:00 Atalanta – Manchester United

21:00 Bayern München – Benfica

21:00 Dynamo Kiev – FC Barcelona

21:00 Juventus – Zenit

21:00 Sevilla – Lille

21:00 Villarreal – Young Boys

3. november:
18:45 AC Milan – FC Porto

18:45 Real Madrid – Shakhtar Donetsk

21:00 Dortmund – Ajax

21:00 Liverpool – Atlético Madrid

21:00 Manchester City – Club Brügge

21:00 RB Leipzig – PSG

21:00 Sheriff Tiraspol – Inter

21:00 Sporting – Besiktas

Runde 5 (23. og 24. november):

18:45 Dynamo Kiev – Bayern München

18:45 Villarreal – Manchester United

21:00 FC Barcelona – Benfica

21:00 Chelsea – Juventus

21:00 Lille – Red Bull Salzburg

21:00 Malmø FF – Zenit

21:00 Sevilla – Wolfsburg

21:00 Young Boys – Atalanta

24. november:
18:45 Besiktas – Ajax

18:45 Inter – Shakhtar Donetsk

21:00 Atlético Madrid – AC Milan

21:00 Club Brügge – RB Leipzig

21:00 Liverpool – FC Porto

21:00 Manchester City – PSG

21:00 Sheriff Tiraspol – Real Madrid

21:00 Sporting – Dortmund

Runde 6 (7. og 8. december)

18:45 PSG – Club Brügge

18:45 RB Leipzig – Manchester City

21:00 AC Milan – Liverpool

21:00 Ajax – Sporting

21:00 Dortmund – Besiktas

21:00 FC Porto – Atlético Madrid

21:00 Real Madrid – Inter

21:00 Shakhtar – Sheriff Tiraspol

8. december:
18:45 Juventus – Malmø FF

18:45 Zenit – Chelsea

21:00: Atalanta – Villarreal

21:00 Bayern München – FC Barcelona

21:00 Benfica – Dynamo Kiev

21:00 Manchester United – Young Boys

21:00 Red Bull Salzburg – Sevilla

21:00 Wolfsburg – Lille

Læs også: Overkommelige puljer for både Brøndby og FC Midtjylland i Europa League

Timeline

Notifications

Notifikationer